Sempati Veteriner Kliniği

TavsanSevgisi.com - PonPon Kuyruklu Site Tavşan Sevgisi Facebook 'da...

PonPon Konular PonPon Konular  PonPon Forum Üyelerini Göster PonPon Üyeler  PonPon Ajanda PonPon Ajanda  Forumu Ara PonPon Arama  PonPon Yardım PonPon Yardım
  Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Ana Sayfam Yap - Favorilerime Ekle - Arkadaşını Davet Et !

TAVŞAN SEVGİSİ

Gerçek Hayvansever 'Tabakta Hayvan' Sevmez !  'Aşk' gibidir tavşanlar. Narin, zeki, duygulu ve sevgi doludurlar. İster beyaz, ister gri.. Aşkın her rengi tatlıdır. Bir tavşanın gözlerindeki sevgiyi gördüğünüz anda, aşkın zevkini yaşamaya başlarsınız. Tüylerini okşadığınızda, sevgilinizin elini tuttuğunuz kadarki kadar mutlu olursunuz. Koşmasını, oynamasını, uyumasını seyrederken, tüm dertlerinizden kurtulur, eşsiz bir huzura kavuşursunuz. İşte tavşan sevgisi, aynı aşık olmak gibidir. Hayatınıza bir kere girdimi, bir daha çıkmasını istemezsiniz. Her şeyiyle sizindir artık, size muhtaçtır, sevgi bekler, ilgi bekler. İşte TavsanSevgisi.com, bu tavşan aşkını yaşayanların sitesidir. Hoş Geldiniz...

Forumdaki Son Mesajlar : veteriner var mı? Kafes Temizlik Yıkanma Kendime Nasıl Alıştırabilirim? Yanına arkadaş alsammı? Tavşanım strese girdi :( tavsanim hasta :( Sütlü erkek cıktı :D Tatile gidiorum otele gittigim icin tavsanimi vete Sevemeden öpemeden doyamadan ... ishal oldu galiba biri yazsin lütfen lütfen birisi bisey soylesin tavsanim hangi ırkdan olduğunu bilmiyorum istanul ici Sütlü'nün tatili kuru yemi kac saat arayla vermeliyim? Lop tavşanı mı. Yoksa normal tavşan mı ? acil bakın tavşanımın poposunda kırmızı birşey var Tavşanım kafesine alışmadı :( Fındığıma damat arıyorum :) Benim tulumbalarım doğru mu? farklı türde tavşanlar birlikte yaşar mı çiftleşme için Tavşanım sıkılıyor Sütlü'nün fotoğrafları Pandacığımın parmağı enfeksiyon kaptı :( Akıllı Oğlum Bir tavşan daha aldım ama kavga ediyorlar kaybetmedim ama korkuyorum.. dudaginda yara Tavşaninizi Nasil Mutlu Edersiniz? Tavşan alacağım ^^ Hasta Tavşanım 1 Aylık yavru için beslenme Yeni Tavşanım Laki Tavşanım ses çıkarıyor? Tavşanımı sahiplendirdim yeni tavşan aldım ne yapacağımı bilemiyorum yeni tavsan Tavşanımı evde beslemek istiyorum ama... veterine bilgisi yüzme banyo küvet aşı Tavşanım Su İçmiyor.Neden? Balkon Tavşanım sürekli ishal hollanda lop tavşanı açık yara -Kübra ve Şanslı- Tavşanla Yolculuk tavşanım saldırıyor Tavşan Almayı Düşünüyorum yeni tavşanım Eminönünde tavşan Tekrardan Merhaba :/ Tavşanla anlaşabilenler Tavşanım Tavşanlarımın cinsiyetleri ? lop cinsleri Tavşanım Gazete Yiyor ): Yolculuk arkadaşlar tavşanımın türü cinsi nedir ? Yeni yavşan alacağım 1 bucuk aylik tavsanima bakamiyorum Tavşanımın yaşını nerden anlarım? yulaf samanı yetişkin mi yavru mu tüylerin toptan kopması hollanda lop tavşanı ve guinea pig hollanda lop tavşanı boyu tavşan boyu Tavşanımın Tuvalet Sorunu ): ? yavru cüce yuva ariyor hollada tavşanım:( başka ne yemeli? arkadaşlar tavşanım çok fazla yemek yiyo Tavşanımın biri kaçtı yuva sorunsalı yavru cüce tavsan Erkek Tavşanıma Eş cinsiyeti nedir tavsanin cinsi Kaçar mı? tavsanım yüzüyor Tatile gidiyoruz özel tavşan kumu tavşanım ishal mi Bay Tavsan 5 aylık yumuşak dışkı neler ve nekadar vermeliyim yavru tavşan sahiplenmek istiyorum tavsanim Petshop tavsiyesi Bade'nin Kendini Atışı kakası değişik !? kabız oldu yardım edin yeni üye oldum Tavşanlar ne zaman uyurlar??? Beni sevdiğinden mi? merhabaa kuru yonca Tavşanımın gözündeki kızarıklık kuru ekmek Tavşanımım idrarı bembeyaz Tavşanımım idrarı bembeyaz Bu nasıl bir dışkı,ne demek yardım edin Arkadaşlar tavşanım pirelendi yardıma ihtiyacm var tavşanımın cinsiyeti nedir acaba tavşanları hıçkırık tutar mı? İlginç olduğu kadar korkutucu yavru tavşanım ve temizliği BİR BAKAR MISINIZ? Pamuğumu ve İncimi aldığımız gün Canım Kızım İNCİ < Açlık El Yapımı Tasma yeni bebeler Tavşanlarım yeni gelen iki tavşanımı kovalıyor KİLOLU... :[[ Tavşan yemi Tavşanımın titremesi geçmedi Tavsanım ishal yavru tavşan veriliyor tavşan odası Beyler Yeni Tavşan aldım bir bakar mısınız ? Nemo :) Tavsanım yemiyor içmiyor Tavşanımın türü? Bursada yavru tavşan arayanlar Yeni tavşan aldım tavşanım bazen titriyor 2 gündür benle kalıyor yen GEÇİCİ-KALICI YUVA Biz de fotoğraf koyalım dedik :)) Yavru tavşan 2.5 aylık yeme yeni tavşan Yeni yavru tavşan alımı Yavru Tavşan Aranıyor! tavşanım çok hasta temizlik ! ayaklarında yaralar var Yem Seçimi Tavşanımın Boğazında Şişlik ve Yara begss aç Yalıyo tavşanım aniden öldü Tavşan Yavrularını taşırmı Sizce zararlı mı Hangi yem ? Tavşan Üremesi Tavşanum öldü Tavşan Kafesi!! yavru tavsan Tavşan Yavrusu aşı tavşanımın çok canını yaktı:( kıskançlık kırızi [:^(] ölmesin. Tavşan Çiftleşmesi tavsanimin cinsi Cüce Tavşan kafes Ayakları fazlasıyla kirli yem Bir Sorum Var ? (Hayvan Barınağı) Hamile tavşanımı diğerlerinden uzak tutmalı mıyım? Kuru ot nereden bulurum? sizce kaç aylık ishal diğer tavşanlara geçer mi? nerden cüce tavşan bulabilirim resim koymayı başardım taşıma kafesine ne koymalıyım valla ödüm koptu Banyo? veterinerden geliyorum tavsanim ishal ve burnu tik Tavsanima Yardim Edin her yer kıl ne olabilir TAVŞANIMIN GÖZ RENKLERİ FARKLI Tavşanım Hasta sanırım Kıyafet nasıl gider :) tavsanım var besleme konusunda cüce tavsan Tavşim ölür mü ? Chinchilla ciftlestirmesi Tavşanımın Ayak Tüyleri dışkı ve yemek düzeni pofuduk çok hasta :( Tavşan alırken nelere dikkat etmeliyim TIRNAKK !!!!!!! Alice'den herkese merhaba Alice hakkında bir kaç soru Merhaba arkadaşlar :) 3 Aylık Pamuğum &#9786; lenny haydar yavrusu Tavşimin karnı şişti ve cok yiyor doğum günü tavşanım 1 aylık balkonda 10 derecede yaşarmı gece Yuva yapmaya başladı :) Zeytinim neden öldü?? kızım bitanem öldü TAVSANIM HASTA :( yeni yavru tavsanııım sol bilek Anne Tavşim Hamile :) Şekerli vitamin Veteriner onerisi Tavşanım Çok Halsiz (Terasta Bakıyorum) Rocco'm Cok kötü:(((( Tavşanımızda tüy dökülmesi . alt dişler şebek tavşi merhaba onu vermek istemiyorum ama :( kafes temizligi hakkinda kıl tüy Tavşanımın sorunu nedir ? Benim minik Lopum :) sahte gebelik mi mantar hastalığı mı ? :( sürekli uyuyor idrarını beyaz yapıyor bıdı and aybüken maceradan maceraya... çekirdek hastası sinirlenme Tavşanımdaki Hareketler Arkadaşlar isim konusunda yardım istiyorum tavşanım çok yaramaz Denizli'de tavsanlara bakan veteriner? Maviş gitti Oğlumun ilk gezintisi Tavsanimin gozu sismis! Tavşanımın resmini nasıl koyabilirim tavsanimin parmagi sismis Sosyal olmak :/ Fazla kilo problemi temizlik.. Merhaba :) Doğru mu? Tavşanım ısırıyor tavşanımıza kedi saldırdı cinsel organ sorunu !!! tavşan alacağım bakar mısınız? Islak Maviş Hollanda Lop Tavşanı Tavşanım tuvaletinde yatıyor yavru tavşanımın cinsini tam kestiremiyorum Çok Küçük soru tavşanımın haraketleri Sorunlarım... Bay Tavşanın idrari koyu ve boz renkte tavşanlar fazla yerse ölürler mi yem TAVŞANLARA TUZ ZARARLIMI ? Tavşanlar ağlarmı? KURU YONCA ? İshal lekesi .. Tavşanım kaç aylık? idrar rengi bıdı tüy sorunu İlk tavşanım(yavru) ve bir sürü sorularım var size Bizim chinchillamız : tintin :) !!! tavşanımın beslenmesi pıtırcık kucamdayken omzuma çıkıyo çok tatlı :D kızım geldi hosgeldi =)) tavşanımın gözü çapaklanıyor nasıl temizleyebilirm Sahip Aranıyor YEM Ciftlesme ihtiyaci Maviş hanımın yeni evi :) Ailenin Yeni Üyesi Bay Tavşan Için Sorular Kendime Minik arkadaş arıyorum Dişimi Erkekmi bıdımmm gidiyor idrar tavşanımda çiş sorunu Ortalığı Kemiriyor tavşanımın karnında kırmızı sivilce gibi şişlikler Tavşanım yeni doğum yaptı. Tavşan aranıyor -Karaman- SAMSUNDA DİŞİ TAVŞAN ARANIYOR Tavşana çok yemek vermek iyi birşeymi? Merhabaaa (Fıjtık) Tavşanımın Ayağı çıt çıt ediyo Ot Toplayıp Kurutma Ailemize Yeni Bir Birey Ariyoruz =) Cinsiyet Tavşanım Hiçbir şey yemiyor :( buggsy'nin sorunlari Buggsy araniza katildi. bursada ücretsiz dişi tavşan cevap verin Tavşanımın bıyığı koptu :( Tavşanım hasta galiba kısırlaştırma riski tavşanım hastamı alex çok huysuz:( KABIZ!! Hala Isırıyor... Bitanemi Kaybettim :( YETERLİ Mİ? kısırlaştırma ile ilgili  

!!! SİTEMİZDE TAVŞAN SATIŞI VE TİCARET YASAKTIR !!!

!!! KONULARDA YARDIM, LÜTFEN YARDIM, ACİL VB. KELİMELER KULLANMAK YASAKTIR !!!

!!! İLAÇ İSMİ VERMEYİNİZ, SORMAYINIZ VE KESİNLİKLE İLAÇ TAVSİYE ETMEYİNİZ  !!!

Tavşanlar  Chinchilla  Tavşan Sağlığı  Soru-Cevap  Haberler  Üyelerin Tavşanları
Hatıra Defteri  Kaybettiklerimiz  Tavşan Resimleri  Tavşan Videoları  Tavşan İlanları  PonPon Cafe

PonPon Reklam

PonPon Reklam

Pon Pon Cafe 2011 2012 2013 ! (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 Tavsan Sevgisi:PON PON CAFELER VE TANIŞMA ODALARI:Pon Pon Cafe 2011 2012 2013 !
Mesaj icon Konu: TAVŞANLARDA TÜY DÖKÜLMESİ Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Reşit17
Süper Tavşan
Süper Tavşan
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 313
Alıntı Reşit17 Cevaplabullet Konu: TAVŞANLARDA TÜY DÖKÜLMESİ
    Gönderim Zamanı: 13.Eylül.2012 Saat 13:51

Genel olarak tavşanların tüy dökmeleri 4 farklı olaydan etkilenmektedir.Bunlar eksik beslenme,mevsimsel,gebelik ve hastalıklardır.

Tavşanların düzgün deri ve tüy yapısına sahip olmalarında günlük tükettikleri protein ve bazı minerallerin dengeli olarak alması gerekmektedir.Eğer burada protein eksikliği,kalitesiz protein kaynaklarının kullanımı ve yetersiz mineral alımı durumlarında tüy dökümülmesi ortaya çıkabilir.İkinci etmen ise mevsimsel çevre sıcaklığıdır.Tavşanların iki çeşit tüy yapısı vardır.Bunlar yaz ve kış tüylerdir.Tavşanlar ilk bahar aylarında kış tüylerini dökmeye başlarlar ve bu tüy dökülmesi vücudunun genelinde oluşur.Mevsimsel tüy dökümü anormal bir durum değildir.Bu zaman içerisinde günlük olarak taranmaları ile bu tüylerin çevreye dağılmasıda engellenmiş olur.

Tavşanlarda tüy dölülmesinin diğer bir nedeni ise gebeliktir.Tavşanlar gebe kaldıkları zaman çiftleşmeden 20-25 gün sonrasında göğüs bölgesi apırlıkta olmak üzere tüy dökerler.Burada amaç tüylerle yuva yapma eğilimidir.Yalnız tavşanım çiftleşmedi ama tüy döküp bir yerde topluyor,sanki yuva yapmaya çalışıyor diyebilirsiniz.Tavşanlar 85 desibel üzerindeki ani seslerden etkilenerek yalancı gebelik dediğimiz bir olgu ile karşılaşabilirler.Bu durumda tavşanınız kendisini gebe hissediyordur ve doğum zamanı için tüy yolup yuva yapmaya çalışıyordur.Ama tabiki doğum gerçekleşmemektedir.Bu yüzden tavşanınız, bulunduğu ortamlarda ani seslere maruz kalmaması gerekmektedir.Bu genel sağlığı içinde dikkat edilecek noktalardan biridir.

Tavşanlarda tüy dökülmesini ekileyen diğer etmenlerden biride hastalıklardır.Hastalıklara bağlı Tüy dökülmeleri genellikle vücudunun bir bölgesinde lokal olarak görülebilir.Örnek verecek olursak sırt bölgesi veya tırnak dipleri gibi bölgelerde dökülmeler oluyorsa dış parazit enfestasyonları akla gelmelidir.Burnun üst kısmı ve yine tırnak diplerindeki dökülmelerde mantar olabileceğini düşünmeliyiz.Genel deri hastalıklarındada genel bir dökülme ortaya çıkmaktadır.Hastalıklardan korunmak için özellikle 3 ayda bir iç-dış parazitlere karşı tavşanlarımızı ilaçlattırmalı,yaşadığı alanın temizliğine ve dezenfeksiyonuna dikkat etmeliyiz.

Bu konu bir internet sitesinden alınıp özetlenmiştir!!!
IP
Reşit17
Süper Tavşan
Süper Tavşan
Simge

Alıntı Reşit17 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13.Eylül.2012 Saat 13:53
Tüy dökümünde bir veterinere başvurunuz.
IP
Reşit17
Süper Tavşan
Süper Tavşan
Simge

Alıntı Reşit17 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13.Eylül.2012 Saat 13:58
Mesela bu özetlediğim sitede" parazitlere karşı evde kendimizin yapabileceği bir şeyler varmı acaba" diye yazmışlar bu yanlıştır kendiniz evde bir ilaç yapmaya kalkmayın.

Düzenleyen Reşit17 - 13.Eylül.2012 Saat 22:05
IP
nirema
Yavru Tavşan
Yavru Tavşan
Simge

Gönderilenler: 56
Alıntı nirema Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14.Eylül.2012 Saat 13:09
bu dönemlerde kışa girerken tüy dökmesi doğalmıdır her taraf tüy oluyo ben onu trıyorum ama genede ondan çok lokal bir bölgede deil er yeriinden sırfından göbeğinden kulaklarından ayak/patilerinden felan?
Ayıcık Faremmmm :)) seni çok seviyorm :3
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Foruma Atla